Лазања со сосема нови состојки – нема да верувате на очите

Лазања со сосема нови состојки – нема да верувате на очите

Лазања може да се направи со сосема нови состојки и да има преубав и богат вкус. Ви нудиме нов деликатес – Лазања со тиквици, шунка и кашкавал.

Состојки:

 • 3 тиквички
 • 3 јајца
 • 100 гр брашно
 • 200 гр шунка
 • 200 гр кашкавал
 • 200 гр кисела павлака
 • сол и бибер

Подготовка:

 1. Подготовката почнете ја така што ќе ги исечете тиквиците и шунката на кругови, а кашкавало на ленти.
 2. Тиквичките се посолуваат па се ставаат во брашно и се пржат во масло, па се ставаат на хартија да ја впие маснотијата од нив.
 3. Во тава се редат прво тиквиците, зачини, шунка, па кашкавал.
 4. Одозгора се става смеса од јајцата и павлаката.
 5. Се пече на 200 степени 30 минути.

Повеќе на Готви.мк:

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

 

 

singlepost_text