Одлично оди со пилешко: Таен рецепт за слатко-кисел сос

Одлично оди со пилешко: Таен рецепт за слатко-кисел сос

Слатко-киселиот сос одлично го надополнува вкусот на пилешко месо кое шири неодолива арома во кујната. Ви нудиме супер рецепт за негова подготовка:

Состојки:

  • ½ шолја сок од ананас
  • ¼ шолји шеќер
  • ¼ шолји вински оцет
  • 3 лажици сок од лимон
  • 3 лажици пченкарно брашно

Подготовка:

  1. Во сад ги мешаме брашното и малку вода, а откако ќе добиеме хомогена смеса, се трга настрана.
  2. Во тенџере ставете сок од ананас, и шолја вода, па ставете го шеќерот и мешајте. Додајте го и оцетот и сокот од лимон. Постојано мешајте.
  3. Ставете ја и смесата од брашно и откако ќе зоврие смесата, тргнете го сосот и изладете го.
  4. Прелијте го месото со него.

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

Одлична комбинација: Таљатели со сланина, л