Пикантни полнети јајца

Пикантни полнети јајца

Овие вкусни залаци лесно се подготвуваат и се вистински украс на трпезата.

Состојки:

  • 6 варени јајца
  • 60 мл грчки јогурт
  • 1 лажица сенф
  • сол
  • бибер
  • пипер

Начин на подготовка:

  1. Варените јајца излупете ги и преполовете ги. Извадете ги жолчките и ставете ги во чинија. Измешајте ги жолчките со грчки јогурт, сенф, а потоа посолете и побиберете.
  2. Со смесата од жолчки наполнете ги белките, па посипете со пипер и декорирајте по желба.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула