Гответе со љубов: Мини хот-дог мафини

Гответе со љубов: Мини хот-дог мафини

Направете вкусен солен деликатес со виршли. Ви треба малку време и труд за супер закуска.

Состојки

 • 2 јајца
 • 1 шолја пченкарно брашно
 • 1 шолја бело брашно
 • ½ шолји минерална вода
 • 2 шолји јогурт
 • ½ шолји кисела павлака
 • ½ шолји масло
 • сол и масло
 • 3 виршли

Подготовка:

 1. Се матат сите состојки освен сувите, водата, киселата павлака, јогуртот, маслото, па се ставаат и сувите,  и се остава смесата во ладилник еден час.
 2. Се полнат калапи за мафини, а во средината им се става виршла.
 3. Печете 15 минути на 180 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

 

 

singlepost_text