Желе од јаболко со нане

Желе од јаболко со нане

На ова сочно желе, нането му дава посебна арома!

Состојки:

  • 1 л сок од јаболко
  • 3 лажици сок од портокал
  • 1 кесичка џемфикс
  • 2 гранчиња нане
  • 9 каранфилчиња
  • 400 гр шеќер

Начин на подготовка:

  1. Сокот од јаболко, шеќерот, каранфилчињата и џемфиксот ставете ги во тенџере. Садот ставете го на оган и гответе околу 5 минути, непрекинато мешајќи.
  2. Извадете ги каранфилчињата и додајте измиени, ситно исечкани листови нане и сок од портокал.
  3. Смесата ставете ја во чисти суви тегли.
  4. Веднаш добро затворете и држете ги околу 5 минути свртени наопаку. Оставете ги да се изладат.

Послужете и уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Вакво нешто не сте јаделе: Топол сендвич со банани и нутела

Ќе ви годи летово: Сладолед со омилениот нутела крем

Седумдневна диета со вашата омилена храна

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Брзо и освежително: Смути од шумски плодови

Чиа пудинг

Вафли за заљубени

singlepost_text