СОЛЕН ДЕЛИКАТЕС: Палента торта

СОЛЕН ДЕЛИКАТЕС: Палента торта

Направете вкусна торта од палента со здрави намирници, која ќе ве врати во детството.

Состојки:

 • 2 шолји брашно
 • 4 шолји палента
 • 4 јајца
 • 1 прашок за пециво
 • 200 мл млеко
 • 100 мл масло
 • 1 лажица сол
 • 300 гр сирење
 • 350 гр спанаќ
 • 800 мл кисела вода

Подготовка:

 1. Јајцата се матат во сад и се додаваат масло, млеко, сол, брашно и прашок за пециво. Се додава и киселата вода со палентата .
 2. Се се мати убаво со миксерот, а откако смесата ќе биде хомогена, се остава на страна.
 3. Истовремето се обарува спанаќот, па се додава во смесата и се мати. Се додава и сирењето и се убаво се меша.
 4. Се става смесата на плех со масло и брашно и се пече 40 минути на 180 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка

 

singlepost_text