Сите генерации лудуваат по нив: Слатки корнети – десерт за медал

Сите генерации лудуваат по нив: Слатки корнети – десерт за медал

Слатки корнети со бело чоколадо по најдобар рецепт. Ги обожаваат и стари и млади.

Состојки:

  • 10 мали корнети
  • 200 гр бисквити
  • 50 гр путер
  • 100 гр шеќер во прав
  • 100 гр бела чоколада

Подготовка:

  1. Бисквитите ги мелиме ситно, па ги ставаме во сад со растопениот путер. Додаваме и шеќер во прав.
  2. Се прават бомбици и се ставаат во белото чоколадо кое ќе го растопите на пареа.
  3. Ги ставаме белите бомбици во корнет.
  4. Декорираме со изрендано чоколадо, мрвици во боја или мелени бисквити.

Повеќе на Готви.мк:

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка