Посен деликатес за посната среда: Шери салата за секој ден

Посен деликатес за посната среда: Шери салата за секој ден

Традиционално како и секоја среда, така и за оваа имаме посен специјалитет, но верувајте, ќе го јадете и сте останати денови.

Состојки:

  • 300 гр шери
  • 160 мл павлака
  • 60 мл јогурт
  • ½ главица кромид
  • 1 лук
  • сол, бибер, босилек

Подготовка:

  1. Исечете ги шери доматите на половина и ставете им од зачините. Додадете лук, босилек и кромид кои ситно ќе ги исечете.
  2. Ставете во еден сад павлака и јогурт, па додадете ги во садот со доматите.
  3. Уживајте.

Повеќе на Готви.мк:

ЛЕСНО И БРЗО: Домат чорба со кнедли

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

 

singlepost_text