ТУРСКИ РАФАЕЛО: Десерт за 15 минути

ТУРСКИ РАФАЕЛО: Десерт за 15 минути

Направете турски рафаело десерт од кој застанува здивот. Ви требаат млеко, кокос, шеќер, ванилин шеќер, брашно, маргарин, лешници.

Подготовка

  1. Во шерпа ставете ладно млеко, кокос, шеќер, ванилин шеќер и додајте брашно пополека. Се добро изматете со лажица.
  2. Оставете да врие и мешајте постојано. Додајте маргарин и чекајте да се растопи.
  3. Ставете ја смесата покриена со фолија во ладилник.
  4. Кога ќе се излади, исецкајте бадеми и ставете ги внатре заедно со кокос.

Повеќе на Готви.мк:

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка