Мелем за душа: Солени сусам бомбици

Мелем за душа: Солени сусам бомбици

Направете солени бомбици со најдобар вкус. Ќе барате репете кога ќе ги изедете.

Состојки:

 • 500 гр бело брашно
 • 2 јајца
 • 2 лажици сол
 • 4 лажици пециво
 • 1 маргарин
 • 1 шолја кисело млеко
 • 1 шолја масло
 • 100 гр сусам

Начин на подготовка:

 1. Се замесува тесто и се прават топчиња. Се валкаат во смеса од една белка со малку сол.
 2. Потоа убаво се поминуваат во сусам.
 3. Се редат на подмачкан плех и се печат 25 минути на 200 степени.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ЕВТИНО И БРЗО: Солени бомбици за 5 минути

Посни сникерс бомбици

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text