Колач со ореви и тиква по рецепт на нашите баби! (ВИДЕО)

Колач со ореви и тиква по рецепт на нашите баби! (ВИДЕО)

Колач со ореви и тиква по рецепт на нашите баби! Погледнете како нашите баби меселе колачи…

Состојки:

  • 4 шолји брашно
  • 3 шолји шеќер
  • 1 шолја сечкани ореви
  • 1/2 шолја суво грозје
  • 400 гр тивка
  • прашок за пециво
  • 1 шолја масло
  • 4 јајца
  • 1 лажица цимет
  • 2 лажици рогач

Начинот на подготовка се наоѓа во видеото под текстот:

Повеќе десерти на Готви.мк:

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

 

singlepost_text