Еве како брзо да омекнете путер (ВИДЕО)

Еве како брзо да омекнете путер (ВИДЕО)

Откријте трик како брзо да омекнете путер без микробранова или топење на тава…

Нема човек кој го извадил путерот од фрижидер и без проблем го намачкал на леб. Секогаш при таков обид лебот се распаѓа, а путерот го задржува својот облик.

Истиот проблем го имаат и домаќинките кога печат колачи. За колачот да биде совршен, путерот мора лесно да се замеси со останатите состојки. Ставањето во микробранова понекогаш не е добро решение, бидејќи тогаш путерот станува премногу мек. А, освен тоа, некои луѓе немаат микробранова.

Овој трик за брзо омекнување е многу едноставен. Земете стаклена чаша и загрејте ја (на пример: наполнете ја со жешка вода и бзо избришете ја) па ставете ја чашата на парче путер. Оставете ја така некое време и путерот ќе омекне.

Погледнете ги деталите во видеото:

Причитај повеќе на Gotvi.mk:

Медени колачиња од путер и брашно

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Видео: Ставете путер и шеќер во микро – резултатот е генијален

Свеж старт на работната недела: Смути со банана и путер од кикиритки

Тајната е во путерот – рецептот за вкусен тост на принцот Чарлс

Печурки на путер

Школки од компир – стариот вкус во ново руво

Месо, кашкавал и колбаси во тесто: Не е пита но е неверојатно вкусно!

singlepost_text