Денес ни е омилен на сите: Како настанал корнетот?

Денес ни е омилен на сите: Како настанал корнетот?

Омилено нешто на сите во лето ни е лижењето сладолед, но дали некогаш сте се запрашале, како настанал првиот корнет?

Направен е во далечната 1904 година кога на продавачот на сладолед, Аду Димар му се потрошиле хартиените чинии. Трговецот Аду предложил десертот да се послужи во вафли кои ќе бидат замотани, а се продавале близу него.

Оваа идеја била пречекана со воодушевување, па и денес корнет-сладоледите се хит во светот.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чоколадна сладолед торта! Постои ли нешто подобро?

На здравје за светскиот ден на пивото! Имаме одличен рецепт за сладолед од пиво

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

Како да ослабете според хороскопскиот знак?