РАМЕН СУПА: Јапонско јадење кое го освојува светот, а ова е НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ! (ВИДЕО)

РАМЕН СУПА: Јапонско јадење кое го освојува светот, а ова е НАЈДОБРИОТ РЕЦЕПТ! (ВИДЕО)

Најџела Лосон светската слава ја стекна со ТВ серијали за готвење. Оваа Британка со италијанско потекло никогаш не работела како професионален готвач, но нејзините сјајни книги за кулинарство ја сместуваат во редот на врвните гастрономски стручњаци.

Овој пат, Најџела покажа како се подготвува јапонскиот специјалитет Рамен, кој најмногу потсеќа на нашата домашна супа со зеленчук.

За ова јадење потребни ви се следниве намирници: шитаки печурки, супа од зеленчук, ротквица, нудл супа, пипер.

Целата постапка за подготовка погледнете ја во видеото:

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири