Јаболка со карамел и лешници

Јаболка со карамел и лешници

Освежувачко овошје во крцкава обвивка од карамел и лешници.

Состојки:

  • 450 гр шеќер
  • 1/2 шолја слатка павлака
  • 6 јаболка
  • 1 шолја сечкани печени лешници
  • стапчиња

Начин на подготовка:

  1. Во плех ставете хратија за печење и пропрскајте со масло.
  2. Во тава загрејте шеќер и половина шолја вода додека не почнат да се создаваат меурчиња. Намалете ја температурата и оставете да се готви уште околу 8 минути, додека шеќерот не поприми кафеава боја.
  3. Тргнете ја тавата од рингла и внимателно измешајте слатка павлака. Смесата измешајте ја и префрлете ја во помал сад да се лади околу 5 минути.
  4. Забодете стапчиња во јаболката. Натопете го секое јаболко со карамел. Посипете со сечкан лешник, а потоа ставете ги јаболката на хартијата за печење.
  5. Јаболката можете да ги чувате во фрижидер или во студена просторија додека карамелот не стегне.

Уживајте!

Повеќе вести на Готви.мк

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

ВИДЕО: Брз рецепт за некалоричен сладолед

Пудинг од ориз

Чоколадна баклава

Чоко палачинки со крем од ванила и јагоди

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

Пржена банана

Топ 10 Gotvi.mk рецепти со палачинки

Рецепт за палачинки кои можете да ги јадете неограничено

Бомбици од пченица

Чоколадни топчиња што се топат во уста

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Најдобар рецепт за домашен чизкејк

Шлаг од јагоди – вистински пролетен специјалитет

 

singlepost_text