ЗА ГУРМАНИ: Богата тава со месо и сос

ЗА ГУРМАНИ: Богата тава со месо и сос

Секој сака мирис на печено месо во домот. Аромата која се шири ги собира сите на трпеза. Овој пат ви нудиме рецепт за гурмани.

Состојки:

 • 1 кг свинско
 • 1 кг пилешки стек
 • ½ мл павлака за готвење
 • 2 кромиди
 • 2 моркови
 • 1 кг печурки
 • 1 лажица сенф и пипер
 • вегета

Подготовка:

 1. Месото се сече на коцки и се става во вода, па се додава морковот и кромидот и се динста еден час.
 2. Морковот и кромидот ги пасираме, па ги пропржуваме печурките.
 3. Се става се со зачините во тава за печење.
 4. Се додава сенф и црвен пипер, па павлаката.
 5. Се пече час на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

 

 

singlepost_text