ОВОШНА ФАНТАЗИЈА: Неодолив колач со кокос и малини

ОВОШНА ФАНТАЗИЈА: Неодолив колач со кокос и малини

Слатко уживање на кое нема да му одолеете…

Состојки за кора:

 • 1 1/2 шолја лешници
 • 1 лажица какао
 • 2 лажици вода
 • мед

Состојки за фил:

 • 1 1/2 шолји несолени индиски ореви
 • 1/2 шолја кокосово брашно
 • лимонов сок
 • 3 лажици јаворов сируп
 • 3/4 шолји кокосово масло
 • 2 шолји малини

Начин на подготовка:

 1. Индиските ореви потопете ги во вода еден час. Во блендер сомелете лешници, додајте мед, какао и по потреба малку вода додека не добиете компактна смеса која можете да ја обликувате.
 2. Смесата распоредете ја на дно на помал калап.
 3. Индиските ореви измијте ги и ситно сомелете ги во блендер.
 4. Измешајте кокос, лимонов сок, јаворов сируп и кокосово масло. Матете додека не добиете глатка смеса. Ставете шолја иситнете малини.
 5. Излијте ја смесата преку подлогата во калапот и оставете ја преку ноќ додека добро не стегне.
 6. Пред послужување, извадете го колачот од калапот и украсете го со останатите малини.


Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text