Кое е најпродавано овошје на светот? – ќе се изненадите од одговорот

Кое е најпродавано овошје на светот? – ќе се изненадите од одговорот

Иако многумина го сметаат за зеленчук, доматот спаѓа во семејството на овошје и воедно е најпродаваното овошје во светот.Вкусен и лековит, и во Македонија се одгледува насекаде.

Доматот има многу малку калории, малку масти и холестерол, а многу витамини, како и минерали.

Има антиканцерогено дејство, и со своите органски соединенија помага да се излечат и спречат тумори.

Ја подобрува работата на цревата, варењето на храната, дигестивниот тракт, и има цела листа бенефити од него.

Доматот ја подобрува кожата

Помага при проблеми со столицата

Штити од опекотини во лето

Помага за чиреви и мозолки

Помага за кожни болести

Спречува астма

Спречува солзење на очите

Спречува кожни инфекции

Па, тркнете на пазар и купете свеж домат и насладете се со салата, пире, сос или некој оброк кој ќе изобилува со здравје.

Повеќе вести на Готви.мк:

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

singlepost_text