ЕВТИНО И ВКУСНО: Посни мафини кои ќе ги јадете со сласт

ЕВТИНО И ВКУСНО: Посни мафини кои ќе ги јадете со сласт

Брзо, лесно, посно,овие мафини се совршено уживање.

Состојки:

  • 1 шолја шеќер
  • 1 ½ шолји брашно
  • 1 пециво
  • 1 шолја кисела вода
  • ½ шолја зејтин
  • 50 гр кокос

Подготовка:

  1. Состојките се делат на два дела. Во првиот сад се додава 1 лажица какао, во вториот дел 50 гр кокос.
  2. Се става од двете смеси кои убаво се мешаат во калапи за мафини.
  3. Сипете лажица од едната, па од другата смеса наизменично.
  4. Печете 15 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

 

 

singlepost_text