Посен деликатес: Боранијата никогаш повеќе нема да е иста

Посен деликатес: Боранијата никогаш повеќе нема да е иста

Направете специјалитет со боранија, за посниот петок. Има одличен вкус и брзо се прави.

Состојки:

 • 500 гр боранија
 • 1 кромид
 • 1 пиперка
 • 3 домати
 • 1 зеленчукова коцка
 • црвен пипер
 • магдонос

Подготовка:

 1. Боранијата ја оставаме во сад со врела вода да се обари, па ја цедиме.
 2. Кромидот го ставаме на тава со масло, па ги додаваме морковите, пиперката, доматите ситно сецкани.
 3. Додаваме зеленчукова коцка и зачини.
 4. На крај ги ставаме боранијата и магдоносот, ситно сечени, па оставаме да динста.
 5. Ја ставаме смесата во тавче и печеме 40 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Ви остана лиснато тесто во кујна? – Направете брз и вкусен десерт

Едвај ќе се воздржите додека да вкусите: Десерт чоколадна лава

Рози од јаболка

Десерт готов за 20 минути

Вкусни чоколадни мафини

Класични благи мафини

Солени мафини со козло сирење

 

 

singlepost_text