БРЗ И ЗДРАВ ОБРОК: Пилешко месо со брокули и зеленчук (ВИДЕО)

БРЗ И ЗДРАВ ОБРОК: Пилешко месо со брокули и зеленчук (ВИДЕО)

Брз и здрав оброк готов за околу 30 минути. Подгответе хранлив ручек за многу кратко време – полн со витамини и минерали.

Состојки:

 • 300 гр бело месо
 • 150 гр карфиол
 • 1 зелена пиперка
 • 1/2 праз
 • 1 лута зелена пиперка
 • 2 моркови
 • 200 гр брокули
 • 200 гр тиквици
 • зачин
 • бибер
 • магдонос
 • масло

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете исечкан праз, па додајте пиперка, морков, пилешко месо, потоа тиквици и на крај брокули.
 2. Додајте малку вода и динстајте на тивок оган околу 20-30 минути. Пред крај додајте 1 лажица зачин и мелен бибер.

Поврзани рецепти на Готви.мк

Свежа салата со тестенини

ВИДЕО: Брзи готварски трикови за совршени тестенини

Тестенини во песто сос

Хот дог шпагети – одличен рецепт кој и дете може да го направи

Варите шпагети во тенџере? – правите голема грешка

Најбрзо слабеење според хороскопскиот знак

Таљатели со зеленчук

 

 

singlepost_text