Ослиќ во пикантен сос

Ослиќ во пикантен сос

Прелиен со пикантен сос, ослиќот е неверојатно вкусен…

Состојки:

 • 500 гр филети ослиќ
 • сол, бибер
 • 2 лажици брашно
 • 800 гр зготвен домат
 • 3 главици кромид
 • 1 чешне лук
 • 3 лажици маслиново масло
 • 1 лажица вино од ориз
 • 1 лажица соја сос
 • 1 лажица чили сос
 • малку шеќер

Начин на подготовка:

 1. Измијте ја и исушете ја рибата. Исечете ја на 4 парчиња и извалкајте ја во брашно. На жешка тава загрејте масло. Пржете ги филетите 4 минути од секоја страна. Извадете ги и оставете ги на топло.
 2. Ситно исечкајте кромид и лук, па динстајте 1 минута на маслиново масло. Додајте домат, вино од ориз, соја и чили сос. Гответе 5 минути. Готовиот сос прелијте го преку пржените филети и послужете со ориз, зеленчук или тестенини.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

За сите гурмани – Палачинки кватро салами

Солени палачинки

Палачинките на Леа

Посно: Палачинки без зејтин

Палачинки за 3 минути

Палачинки со мед и ореви

Американски палачинки по врвен, а едноставен рецепт

Палачинки на кои не можете да им одолеете

Џиновска блага палачинка