Домашен сапун за раце од мед, овес и козјо млеко – еве како да го направите!

Домашен сапун за раце од мед, овес и козјо млеко – еве како да го направите!

Брзо и едноставно направете домашен хранлив сапун. Овој домашен сапун ги негува и штити вашите раце.

Состојки:

  • 2 лажици мед
  • 2 + 1 лажици овес
  • 225 гр база за сапун од козјо млеко

Начин на подготовка:

  1. За почеток сомелете овес во мелница за кафе. Потоа извадете ја базата и ставете ја во сад, па растопете ја на пареа или 30 секунди во микробранова. Сè добро измешајте со пластична лажица, да се растворат сите грутки.
  2. Тргнете го садот од шпорет или микробранова, па додајте ги останатите состојки. Измешајте ја смесата па по желба додајте неколку капки прехранбена боја.
  3. На дно на силиконски калап ставете малку овес кој не сте го сомлеле па преку ставете ја течната смеса.
  4. Оставете благо да стегне 20 минути, па сапунот префрлете го во студено место да отстои пред да почнете да го користите.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Неверојатен рецепт со кој може да ги оставите цигарите

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

singlepost_text