Дали стаклените чаши треба да стојат свртени надолу – кои се легло на бактерии?

Дали стаклените чаши треба да стојат свртени надолу – кои се легло на бактерии?

Некои ги чуваат чашите свртени надолу, а некои нагоре, но како е правилно?Ако ги чувате вашите стаклени чаши со лицето надолу, влагата ќе се задржи, и ќе станат легло на бактерии. Од друга страна, ако ги чувате обратно бактериите нема толку да се размножуваат бидејќи нема да се задржи влагата.

Овде, експертите се поделени, што значи и не постои правилен одговор.

Некои тврдат дека работ на чашата секогаш мора да е надолу за да се спречи натрупувањето на прашината, а останатите, пак, дека поголема е опасноста од нечистотија и бактерии ако се чуваат баш така.

Повеќе на Готви.мк:

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула