1000 зошто 1000 затоа: Причини да јадете рукола

1000 зошто 1000 затоа: Причини да јадете рукола

Руколата се служи во салати, одлично го надополнува вкусот и е многу здрава.Овој додаток има хранлива вредност, не дебелее, има витамини А, К, Ц и Б, и помага за многу болести, а ова се дел од нив.

Руколата има антиканцерогено дејство. Руколата е значајна против ракот на дојка.

Исто така, таа го штити имунитетот на човекот. Има протеини, јаглени хидрати, калциум, магнезиум.

Повеќе на Готви.мк:

игурно не сте пробале: Направете солени рафаело бомбици

Похован кромид со кашкавал – идеално мезе за со пиво

ВИДЕО: рецепт за потпечен полнет компир

Хот-дог шпагети: Одличен рецепт кој и дете може да го направи

Полнет ананас со ориз и пилешко

Полнети печурки по најдобар рецепт