Сочни палачинки со јаболко

Сочни палачинки со јаболко

Изберете прелив по желба и уживајте во сочните палачинки!

Состојки:

 • 1/4 шолја растопен путер
 • 1 јајце
 • шолја млеко
 • шолја изрендано јаболко
 • 1 1/4 шолја брашно
 • 1 1/4 лажичка прашок за пециов
 • 1/4 лажичка цимет
 • 1 лажица шеќер

Начин на подготовка:

 1. Во голем сад измешајте путер, јајца, млеко и јаболко. Во посебен сад ставете брашно, прашок за пециво, цимет и шеќер. Измешајте ги мешавината со брашно и мешавината со јаболка додека убаво не се соединат.
 2. Загрејте малку масло во тава и печете палачинки додека не поруменат од двете страни.
 3. Изберете прелив и уживајте во сочниот вкус!

Повеќе на Готви.мк:

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text