Намирници кое се многу важни ако работите канцелариска работа

Намирници кое се многу важни ако работите канцелариска работа

Долготрајното седење е поврзано со зголемено чувство на глад, висок крвен притисок, високо ниво на шеќер во крвта, воспаление и болки во зглобовите и мускулите.

Сега е време за добри вести. Постојат многу работи кои можете да ги направите во текот на работниот ден како би ги избегнале негативните ефекти од седењето, вклучувајќи и повремено истегнување, шетање низ канцеларија на секои 30 минути, висок стол за работа и секако правилна исхрана.

Конкретно, би требало да јадете храна како што е авокадо, ореви, зрнесто овошје и ананас.

Ако седите на стол цел ден, овие четири намирници ќе мора да се најдат на вашето мени.

Исто така, се препорачува додавање на маслиново масло во јадењата, куркума, лук, зелен чај, ленено семе и масна риба како лосос во секојдневната исхрана.

Овие здрави намирници можат да намалат некои здравствени ризици поврзани со канцелариска работа и недоволната физичка активност.

Повеќе на Готви.мк:

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула