ГОТОВИ СЕ ЗА 10 МИНУТИ: Мирис на тазе печени кифлички

ГОТОВИ СЕ ЗА 10 МИНУТИ: Мирис на тазе печени кифлички

Направете супер брзи и вкусни кифлички кои ќе ги намамат сите со мирисот.

Состојки:

 • 600 гр брашно
 • 1 пециво
 • 100 мл масло
 • 1 шолја кисела павлака
 • 200 мл млако млеко
 • 1 квасец
 • 1 лажица сол
 • 1 лажица шеќер
 • сусам
 • 1 жолчка

Подготовка:

 1. Топлото млеко и квасецот се мешаат во сад и се става и шеќерот.
 2. Во сад се става брашно, пециво, сол и масло, па павлака и смесата со квасецот.
 3. Се меси тесто па се дели на четири дела, се сечат триаголници и се полнат со фил по избор.
 4. Се мачкаат со јајце одозгора, им се наросува сусам, па се печат 15 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

 

singlepost_text