РУЧЕК ЗА ПОЛОВИНА ЧАС! Брзи и вкусни макарони!

РУЧЕК ЗА ПОЛОВИНА ЧАС! Брзи и вкусни макарони!

Ова јадење ќе биде готово за само 30 минути, а сигурно ќе бидете задоволни од неговиот вкус…

Состоји:

 • 1/2 мелено месо
 • половина шолја мелен домат
 • 1 шолја макарони
 • 1 лажица путер
 • 1 лажица брашно
 • 2/4 шолја млеко
 • 1 шолја рендан кашкавал
 • сол, бибе, зачин
 • 2 шолји вода

Начин на подготовка:

 1. Испржете го меленото месо и зачинете го по желба. Додајте домат, вода и макарони. Загрејте додека не зоврие, а потоа намалете ја температурата и оставете да се крчка 15 минути.
 2. Во друг сад растопете путер, па додајте брашно и на тивок оган мешајте околу 5 минути. Додајте млеко, и непрекинато мешајќи, почекајте да зоврие. Гответе додека не стане густо и додека не се изгубат грутките. Тргнете го од оган, и ставете внатре рендан кашкавал.
 3. Добро измешајте, додека целиот кашкавал не се растопи. Мешавината со кашкавал ставете ја преку веќе подготвените макарони со месо.

Уживајте во вкусот!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Зеленчукова супа

Крем супа од моркови

Телешка супа со куркума и брокула

Мисиркина супа со јајце

Пролетна супа

Јагнешка чорба по традиционален рецепт

Крем чорба од тиква и компири

 

singlepost_text