Би пробале ли “Путиновача” ракија?

Би пробале ли “Путиновача” ракија?

Жителите на селото Хаџинце во југоисточна Србија донеле одлука името на селото да го сменат во Путиново, во чест на рускиот претседател.Старото име на селото поттекнува од времето на турските власти и на локалните жители никогаш не им се допаѓало. После гласањето, селаните една недела работеле на новиот знак на влезот на селото. Знакот е направен од огромна дабова даска на која е изрезбарено името на селото – Путиново.

Во интервјуто за порталот БалканПро.ру локалните жители велат дека наместо традиционалните ракии од слива и кајсија, селаните сега произведуваат еколошки чиста ракија „Путиновача“.

Повќе на Готви.мк:

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

 

singlepost_text