Еве како да направите домашен ТАКО СОС

Еве како да направите домашен ТАКО СОС

Збогатете ги своите специјалитети со пикантен тако сос.

Состојки:

 • 220 гр доматен сос
 • 1/4 шолја вода
 • 1/4 лажичка мелена лута пиперка
 • 1 лажичка ким
 • 1 мала главица кромид, ситно сечкан
 • 1/2 лажичка лук во прав
 • 1 лажичка вински оцет
 • малку сол
 • 1/4 лажичка мелена пиперка
 • 1/4 лажичка шеќер
 • 1/4 лажичка бибер

Начин на подготовка:

 1. Измешајте ги сите состојки во блендер.
 2. Ставете ја смесата во тава и гответе на умерена температура околу 15 минути.
 3. Сосот можете да го додавате во јадења топол или ладен.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

 

 

singlepost_text