Чоколаден чизкејк од 3 состојки!

Чоколаден чизкејк од 3 состојки!

Вкусен чоколаден колач кој се топи во уста. Едноставен за подготовка, а со неверојатен вкус!

Состојки:

  • 4 јајца
  • 150 гр темно чоколадо
  • 150 гр крем сирење

Начин на подготовка:

  1. Загрејте ја рерната на 170 степени.
  2. Одвојте ги жолчките од белките. Чоколадото растопете го на пареа, па измешајте го со крем сирење. Тргнете ја смесата од шпорет па измешајте ги жолчките.
  3. Разматете цврст снег од белки, па постепено измешајте го со сирењето и чоколадото.
  4. Премачкајте со масло кружен калап обложен со хартија за печење.
  5. Ставете ја смесата во калап и печете околу 15 минути, а потоа намалете ја температурата на 160 степени и печете уште толку. Исклучете ја рерната и оставете го колачот уште 15 минути.
  6. Добро изладете го колачот, па послужете.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

singlepost_text