Цезар салатата се јаде низ целиот свет но ова сигурно не го знаевте!

Цезар салатата се јаде низ целиот свет но ова сигурно не го знаевте!

Сите сакаме да уживаме во вкусот на Цезар салатата, но малкумина знаат за нејзините корени.Цезар салатата датира од далечната 1924 година, од Тихуана, Мексико, од ресторанот на Цезар Кардини, со име Cesar restaurante bar.

На денот на независноста на Америка, 1924 година, Цезар немал доволно намирници за гостите и импровизирал. Така, ја направил салатата која импресионирала многумина.

Повеќе на Готви.мк:

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

singlepost_text