Ајде да месиме: Интегрални лепињи од вашата кујна

Ајде да месиме: Интегрални лепињи од вашата кујна

Засукајте ги ракавите, земете ги потребните намирници и направете вкусни интегрални лепињи.

Состојки:

 • 800  гр ‘ржано брашно
 • 50 гр овесни сончоглед
 • 100 гр путер
 • ½ цеден лимон
 • ½ пециво
 • 2 лажици сол
 • 2 лажици сода
 • 500 мл вода

Подготовка:

 1. Се замесува тесто од состојките и се остава да стаса.
 2. Се делат неколку топчиња и се става тестото во сад со сончоглед и се налепува семето.
 3. Се ставаат во тава со малу сол и парче путер и се печат 30 минути на 200 степени.

Повеќе на Готви.мк:

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

singlepost_text