Македонците ја обожаваат: Зошто е добро да се пие ракија?

Македонците ја обожаваат: Зошто е добро да се пие ракија?

Консумирањето на ракија може да донесе неколку здравствени предности, секако доколку не се претерува со количината. Преголема количина на ракија, а и на било кој алкохол дефинитивно ќе ви го скратат животниот век, но умерена количина може да ви го продолжи, но и да ве ослободи од стрес.

Доколку пиете во умерени количини (една мала чашка), ракијата ќе делува на нервниот систем, така што ве опушта.

Одлична работа кај ракијата е тоа што спречува создавање на наслаги од холестерол во вашиот кардиоваскуларен систем, така што помага да се намали количината на холестерол. А тоа драстично ја намалува опасноста од срцев и мозочен удар, а воедно и не дебелее.

НАПОМЕНА: Ова важи само за мали колични и за лица постари од 18 години.

Повеќе на Gotvi.mk:

Со ракија до 100 години – Ама по една чашка дневно!

Колку Македонците пијат алкохол? Еве каде се пие најмногу

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?