Вакви тестенини не сте пробале: Шпагети со праз и кикирики

Вакви тестенини не сте пробале: Шпагети со праз и кикирики

Направете сосема необичен деликатес од италијанската кујна со две супер намирници, праз и кикирики.

Состојки:

  • 250 гр шпагети
  • 2 праза
  • 200 гр кикирики
  • 200 гр павлака

Подготовка:

  1. Шпагетите сварете ги вообичаено во солена вода.
  2. Празот исечете го, а кикириките ситно истолчете ги.
  3. Празот се пржи во мало, па се додаваат кикириките, и на крај се ставаат шпагетите и павлаката.
  4. Се меша и се сервира.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук