Прескокнувате оброк за да слабеете? – правите огромна грешка

Прескокнувате оброк за да слабеете? – правите огромна грешка

Многумина со цел да загубат неколку килограми решаваат да не појадуваат, па затоа прашањето е дали знаете што се случува со вашиот организам дококу не појадувате? Ако прескокнувате оброк всушност без да знаете правите огромна грешка.

Во организмот се случуваат неверојатни процеси. Паѓа нивото на шеќер во крвта што влијае на сите органи во човечкиот организам. Се јавува чувство на умор и исцрпеност, метаболизмот се забавува, а се забавува и согорувањето калории, a мозокот преминува во посебна состојба.

Доколку секојдневно го избегнувате појадокот долгорочно ќе имате проблеми со лош метаболизам, нивото на шеќер ќе биде нестабилно и сериозно влијае на организмот што може да го наруши вашето здравје.

Затоа, не прескокнувајте оброци, туку јадете умерено, здраво и вежбајте.

Секако, се препорачува и многу вода.

Повеќе на Готви.мк:

Тајната на Ким Кардашијан за добра линија и борба со целулитот

Леонардо ди Каприо – Еве која диета ви ја препорачува

Северина со нов спот, а ние ве потсетуваме која диета ја држеше кога беше бремена

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

singlepost_text