ВКУСНО МЕЗЕ: Еве како да направите мини пици (ВИДЕО)

ВКУСНО МЕЗЕ: Еве како да направите мини пици (ВИДЕО)

Мини пиците се омилено јадење за сите генерации, а ние ви пренесуваме одличен рецепт!

Состојки за тесто:

 • 600 гр брашно
 • 40 гр свеж квасец
 • 2 јајца
 • 1 дл масло
 • 2 дл млака вода
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер

Состојки за фил:

 • 150 гр салама
 • 150 гр сирење за пица
 • 1 чаша кисела павлака
 • 4 лажици доматно пире
 • 2 лажици кечап
 • малку оригано

Мини пиците се печат на 200 степени, а како се подготвуваат погледнете во видеото во прилог:

Повеќе рецепти прочитајте на Готви.мк:

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Најдобар рецепт за домашен чизкејк тука

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта тука

Повеќе рецепти за десерти тука

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

 

singlepost_text