Домашен леб со пиво

Домашен леб со пиво

Еден од наједноставните рецепти за вкусен домашен леб!

Состојки:

 • 375 гр просеано брашно
 • 3 лажички прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • 50 гр шеќер
 • 350 мл пиво
 • 100 гр маргарин

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Измешајте ги сувите состојки и пивото.
 3. Смесата ставете ја во намастен плех.
 4. Преку смесата нанесте растопен маргарин.
 5. Печете околу еден час.

Доколку не сакате слатки теста, намалете ја количината на шеќер.

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text