Бомбици од бадеми и кафе

Бомбици од бадеми и кафе

Неодоливи ароматични колачиња во кои ќе уживате…

Состојки:

  • 125 гр мелени бадеми
  • 125 гр шеќер
  • класично инстант кафе
  • 2 белки
  • 1 разматена белка
  • шеќер

Начин на подготовка:

  1. Измешајте бадеми, шеќер и кафе, па мешајќи постепено додајте ги белките додека масата не стане компактна за од неа да можете да правите облици.
  2. Направете 22 топчиња, извалкајте ги прво во разматената белка, а потоа во кристал-шеќер.
  3. Ставете ги во намастен плех и печете ги во умерено загреана рерна на 200 степени околу 10 минути.
  4. Послужете и уживајте!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Нема веќе стоење до шпорет: Колач без печење, совршен за горештините

Ваков рецепт за сутлијаш немате пробано до сега

Ќе ве врати во детството: Омилениот десерт на сите генерации

Десерт готов за 20 минути

Конечно: Највскуниот десерт за кој даваме куп пари: Еве како да го направите дома

Супер рецепт: Леден кафе колач

Направете чоко мус и гостите ќе ве обожаваат

singlepost_text