Зелени зрнца здравје: Милион причини да јадете грашок

Зелени зрнца здравје: Милион причини да јадете грашок

Грашокот е здрава намирница која треба почесто да ја внесувате во исхраната. Според тврдењата на професорот Хадемар Банкхофер од Виеан, грашокот содржи многу белковини и ја потикнува изградбата на мускулната маса.Тој го намалува холестеролот, и со големата количина на магнезиум во себе, го штити телото од стресови.

Исто така е идеал оброк за деца, затоа што после училиште дава нова енергија.

Помага за нервите, мускулите, кожата, како и видот и концентрацијата.

Повеќе на Готви.мк:

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text