Јајца со сланина на необичен начин

Јајца со сланина на необичен начин

Класичен оброк од јајца и сланина подготвен на нешто поинаков, покреативен начин.

Состојки:

 • 12 парчиња сланина
 • 6 јајца
 • бибер
 • оригано
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја рерната на 200 степени.
 2. Со маслиново масло благо подмачкајте калапи за мафини (6 калапи)
 3. Отстранете ја маснотијата од сланината и во секоја дупка за мафини ставајте по две парчиња.
 4. Во секој калап внимателно скршете по едно јајце.
 5. Печете во загреана рерна околу 15 минути.
 6. Готовите јајца посипете ги со бибер, оригано и послужете со домат или друга свежа салата.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Вистински специјалитет – Бургер од растурено пилешко со барбекју сос

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

Еве што научивме на часовите по готвење со Фичо

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

singlepost_text