Тие се дар од природата: Имаат тројно повеќе витамини од портокалот

Тие се дар од природата: Имаат тројно повеќе витамини од портокалот

Постојат два вида рибизла, црвена и црна, но и двете се дар од природата кој го штити нашето здравје.Рибизлата е овошје кое го зајакнува и штити организмот, помага цревата правилно да работат и може да делува да се намалат тегобите и бооките при ревматски болки.

Богата е со витамин Ц, така што само еден грам од ова овошје ја содржи потребната количина на овој витамин во текот на денот.

З разлика од другите овошки, рибизлата го задржува големото количесто витамин Ц и кога се преработува и вари.

Помага за крвта, коските, и разни заболувања.

Повеќе на Готви.мк:

Мајката на Јелена Крлеуша: Еве како конечно ја победив зависноста од храна!

Адријана Лима открива: Рецепт за утринско смути и совети за диета

Ким Кардашијан откри како ослабе 15 килограми за 2 месеци

Цеца со нов албум, а ние ви откриваме што јаде за да има таква линија

На традиционален британски појадок со Џон Њуман

Кои се омилените јадења и пијалоци на Енрике Иглесијас?