ПОВЕЌЕ ОД ДЕЛИКАТЕС: Полнети колбаси за сечиј вкус

ПОВЕЌЕ ОД ДЕЛИКАТЕС: Полнети колбаси за сечиј вкус

Направете деликатес и овој викенд претворете го во викенд за дружба и вкусен ручек со семејството.

Состојки:

 • 4 колбаси
 • 1 пиперка
 • 4 парчиња кашкавал
 • 2 лажици ајвар
 • 1 главица кромид
 • 1 морков
 • 600 гр компири
 • 0,5 дл млеко
 • 1 лажица путер
 • 200 гр сланина
 • масло

Подготовка:

 1. Подготовката е повеќе од едноставна. Исечете ги пиперката и кромидот, со морковот и пропржете на масло. Динстајте и додадете и вода по потреба.
 2. Колбасите внимателно и рамномерно пресечете ги на половина, премачкајте ги со ајвар, па ставете кашкавал и фил од зеленчукот од тавата.
 3. Поклопете ги колбасите.
 4. На масло пропржете ја сланината и завиткајте ги колбасите со лист од неа.
 5. Печете на 200 степени додека не заруменат.

Повеќе на Готви.мк:

Шарени полнети пиперки

Полнети пиперки

Турли тава по најдобар рецепт

Специјалитет на денот: Пита со мелено месо

Лесковачка урнебес салата – одлична промена во кујната

Веге рижото

Печени тиквички со пилешко и зеленчук