Овој плод ги штити бубрезите и содржи витамин Ц

Овој плод ги штити бубрезите и содржи витамин Ц

Мирисот на костени, печени или варени, секогаш годи и создава чувство на топлина.

Костенот припаѓа на групата јаткасти плодови, но се разликува од останатите со пониска содржина на масти и голема содржина на скроб, а единствен е кој има витамин Ц.

Костенот како лек

Релативно голема е енергетската вредност која се должи на содржината на скроб и го прави одличен избор за спортисти, лица изложени на телесен напор, како и деца.

Со оглед на тоа што изобилуваат со калиум, а истовремено се сиромашни со натриум, овие плодови совршено се вклопуваат во исхраната на лица со кардиоваскуларни и бубрежни заболувања.

Повеќе поврзани вести на Готви.мк:

Храна која задолжително треба да ја консумираат пушачите

Зошто не смеете да запалите цигара веднаш по јадењето?

10 „убијци“ на вишокот калории

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

 

singlepost_text