ВНИМАВАЈТЕ: Овие намирници НИКАКО не смеат да ги јадат мали деца!

ВНИМАВАЈТЕ: Овие намирници НИКАКО не смеат да ги јадат мали деца!

Иако се здрави и полни со витамини, сепак овие намирници не треба да им ги давате на деца.МЕД

Децата до две години не смеат да јадат мед, биејќи истиот може да содржи токсини кои доведваат до труење кај нив. Имунитетот на возрасните може да се избори со нив, но на децата не. Затоа избегнувајте мед за раната возраст.

ЛИМОН

Лимон, лимета, грејпфрут се здрави плодови кои сепак не се препорачуваат за деца. Имаат висока киселост која може да им го оштети желудникот.

Исто така, за деата не се препорачуваат и БРОКУЛА И ГРАВ поради надуеноста која ја создаваат.

Повеќе на Готви.мк:

ФОТО: Фестивал на виното во Македонско село – Втора вечер

Почнува Фестивалот на виното во Македонско село – Еве ја програмата

„Македонско село“ – магнет за домашните гости и странските туристи

Проверете кога имате автобус до „Македонско село“ – ЈСП со нова автобуска линија

Автентични куќи, хотел, ресторани… Отворен комплексот „Македонско село“

ЕКСКЛУЗИВНО ФОТО: Ѕирнете во внатрешноста на комплексот „Македонско село“