Направете дома крцкава пита од јаболка како од Мек

Направете дома крцкава пита од јаболка како од Мек

Доколку сте љубител на пита од јаболка тогаш овој рецепт ќе ве воодушеви. Оваа пита е крцкава и вкусна како онаа од Мек.

Состојки:

 • 3 јаболка (се препорачува сорта Грејни Смит)
 • 1 лажичка цимет
 • 1 лажичка шеќер
 • малку сол
 • 2 лажички пудинг во прав
 • пакување лиснато тесто
 • масло
 • шеќер во прав

Начин на подготовка:

 1. Во чинија измешајте изрендани јаболка, цимет, шеќер и сол. Потоа смесата префрлете ја во тава па заедно со пудингот непрекинато мешајте ја. Гответе додека јаболката не станат кашасти.
 2. Додека чекате смесата да се излади, растегнете го лиснатото тесто на површина која претходно сте ја побрашниле. Потоа исечете го тестото на четири правоаголници.
 3. Нанесте од смесата на тестото, а рабовите премачкајте ги со вода, свиткајте го тестото и притиснете со вилушка.
 4. Питите ставете ги во масло и пржете ги од три до пет минути, додека не добијат златна боја.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Јадете го ова и кажете му збогум на целулитот

Рецепт за облоги од ѓумбир кои го топат салото на стомакот

10 „убијци“ на вишокот калории

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Како да ослабете според хороскопскиот знак?

Хороскопските знаци и храната – што треба да јадете, а која храна да ја избегнувате

Кое е омиленото јадење на принцот Чарлс?

Добра идеја – Фотографирајте храна на Instagram и бесплатно јадете каде сакате

ФОТО: Ѕирнете во Eqvita – ресторанот за здрава храна на Новак Ѓоковиќ

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Диетално: Домашни брускети со домати и маслиново масло (видео)

Диетален појадок што ќе ве држи сити

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко