БРЗ ВИКЕНД РУЧЕК: Ќофте во сос од јогурт

БРЗ ВИКЕНД РУЧЕК: Ќофте во сос од јогурт

Направете вкусен ручек за овој викенд со кој ќе имате весела и топла семејна атмосфера. Месо и компири на трпеза се идеалното решение за сите да седнат на неа.

Состојки:

 • 500 гр мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 4 лукчиња
 • 2 јајца
 • ½ лажици прашок за пециво
 • брашно
 • масло
 • сол
 • вегета
 • малку леб
 • малку млекоСОС: 
 • 200 мл јогурт
 • 1 лажица маслиново масло
 • сол, бибер и магдонос

Подготовка:

 1. Во меленото месо се додаваат јајцата, ситно сецканиот кромид и лук, пецивото, средината од лебче, потопена во млеко па исцедена.
 2. Се ставаат зачини и се прават топчиња за ќофтиња.
 3. Секое се валка во брашно и се пржи на масло.
 4. Ситно се сецка лукот, магдоносот и во сад се мешаат јогуртот и маслото, па се додаваат и тие.
 5. Прелијте ги ќофтињата.
 6. Како прилог сварете неколку компири.

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте