Рецепт за највкусната солена торта на светот!

Рецепт за највкусната солена торта на светот!

Одвојте само малку време и подгответе ја оваа солена торта, сигурно ќе ви се допадне!

Состојки:

  • 5 компири
  • 150 гр шунка
  • 150 гр кашкавал
  • 1 јајце
  • 1 павлака
  • сол, бибер
  • малку масло или путер

Начин на подготовка:

  1. Излупете ги и исечкајте ги компирите на кругови. Гответе ги во солена вода, па извадете ги малку пред да бидат готови. Процедете.
  2. Во огноотпорен сад кој сте го подмачкале со малку масло илу путер, редете компири, кашкавал и шунка. И така додека не ги потрошите состојките. По компирите ставете малку сол и бибер.
  3. Ставете го садот во претходно загреана рерна на 200 степени и печете додека горниот дел не порумени.

На здравје!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Крем чорба од тиква и компири

Деликатес во кујната: Компир на поинаков начин

Мусака со печурки

Мусака со карфиол и мисиркино месо

Мусака на ориентален начин

Повеќе рецепти со мелено месо

singlepost_text