Посни сникерс бомбици

Посни сникерс бомбици

За сите на кои сникерс чоколадото им е омилено, ова е неодолив посен десерт од кој ќе ги излижете прстите.

Состојки:

  • 100 мл вода
  • 1 кеса ванилин шеќер
  • 200 гр посно чоколадо за готвење
  • 300 гр кикирики
  • 200 гр бисквити
  • 2 лажици шеќер

Подготовка:

  1. Водата, шеќерот и ванилата се ставаат на оган и се мешаат.
  2. Се додава пола од чоколадото, па бисквити и кикиритки. Измешајте и оставете ја смесата во ладилник.
  3. Направете бомбици и ставете ги неколку часа во ладилник, па извалкајте ги во останатото чоколадо кое ќе го растопите и извалкајте ги во останатите бисквити и кикиритки.

Повеќе десерти на Готви.мк:

Видео: Како да излупиме лук, јајце и банана

Погледнете ги цените во рестораните и кафулињата во Грција

Погледнете ги цените во супермаркетите во Грција

Нови правила за влез во Грција – Дали дојде крај на „патлиџан“ туризмот?

Гиро и пиво 6 евра: Ова се новите цени во Грција

 

 

singlepost_text